7 دلیل یخ زدن پنل داخلی اسپیلت

در این مقاله قصد داریم 7 دلیل یخ زدن پنل داخلی اسپیلت یا همون یونیت داخلی کولر گازی بپردازیم و در نهایت متوجه شویم که علت یخ زدن پنل داخلی اسپیلت به چه عواملی بستگی دارد پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

7-دلیل-یخ-زدن-پنل-داخلی-اسپیلت

 به طور موردی اگر بخواهیم دلایل اصلی یخ زدن پنل داخلی اسپیلت را نام ببریم باید به موارد زیر اشاره کنیم

 1.  کم  بودن گاز دستگاه
 2.  تزریق بیش از حد گاز در زمان شارژ اولیه
 3.  بروز نشتی در سیستم
 4.  نیاز به سرویس سالانه
 5.  گرفتگی مدار داخلی یونیت داخلی
 6.  ضعیف شدن موتور فن داخلی
 7.  عمل نکردن سنسور

قصد داریم این ۷ دلیل را به صورت خلاصه برای شما توضیح دهیم تا با آگاهی از این موارد بتوانید مشکل دستگاه خود را حل کنید و یا با افراد مجاز جهت سرویس و نگهداری دستگاه خود ارتباط برقرار کنید.

 کم بودن گاز دستگاه

 اولین مورد که باعث یخ زدن پنل داخلی اسپیلت می گردد کم بودن گاز، در ابتدای نصب دستگاه می باشد. در برخی موارد به دلیل عدم شارژ صحیح کارخانه دیده می شود که دستگاه نیاز به شارژ اضافی یا شارژ تکمیلی دارد و این مشکل در تعداد بسیار پایین، از دستگاهها در زمان تولید دیده می شود که برای حل این مشکل میتوان با توجه به در نظر گرفتن آمپر و گیج فشار میزان مبرد اضافی را شارژ و بر اساس وزن ذکر شده روی دستگاه آن را تکمیل کرد بعد از تکمیل کردن گاز دستگاه این مشکل حل میشود.

 تزریق بیش از حد باز در زمان شارژ اولیه

 دربسیاری از موارد دیده می‌شود که به دلیل عدم رعایت اصول اولیه شارژ مورد در دستگاه های کولر گازی سرویس کار بدون در نظر گرفتن میزان مبرد مورد نیاز دستگاه شلنگ گیج را به دستگاه وصل کرده و به صورت تجربی مبرد را به دستگاه اضافه می کند که در این حالت احتمال یخ زدگی پنل داخلی اسپلیت به وجود می آید و اهمیت استفاده از ابزارهای مناسب جهت شارژ گاز دستگاه در این حالت بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

بروز نشتی در سیستم

در کولرهای گازی به دلیل نصب غیر اصولی و یا مناسب نبودن هوای محیط منظور از هوای محیط آلوده بودن و یا وجود ذرات معلق که بر روی مس تاثیر می گذارند باعث بروز نشتی در کولر گازی می‌گردد اما به دلیل حساسیت یونیت داخلی کولر گازی اولین جایی که مورد نشتی و خارج شدن گاز از دستگاه می گردد پنل کولر گازی می باشد.

 اما این مورد به تنهایی باعث بروز نشین می شود بلکه در برخی از موارد به دلیل فرو کردن شیء خارجی به طور ناخواسته به درون  پنل داخلی کولر گازی شاهد نشتی این دستگاه می باشیم اما در بسیاری از موارد علت یخ زدگی کولر گازی به دلیل نشتی گوگردی بودن هوای محیط می باشد که در این حالت سوراخ های بسیار ریز روی سطح کویل به وجود آمده که باعث خارج شدن گاز ز در محیط داخلی می گردد و این نشتی ممکن است طی یک ماه تا دو ماه به طول بیانجامد.

 در این حالت پیدا کردن نشتی بسیار سخت بوده و طی گذشته مدت زمان کوتاه شاهد یخ زدن پنل داخلی اسپیلت خواهیم بود.

 برای حل این مشکل نیاز به جدا کردن و یا جمع کردن گاز دستگاه و خارج کردن رادیات پنل کولر گازی و تزریق فشار افزود به درون سیکل داخلی می باشیم و این فشار حدود ۵۰۰ psi در نظر گرفته می شود در این حالت با در نظر گرفتن یک تشت مخصوص که پر از آب شده پنل کولر گازی را درون این قرار داده و نقاط نشتی را پیدا می کنیم در صورتی که مقدار نشتی چند باشد اقدام به جوشکاری و رفع نشتی می کنیم.

نیاز به سرویس سالانه

امری که بسیار مهم است اما در بسیاری از از فضاهای مسکونی و اداری به آنها توجه نمی گردد سرویس سالیانه کولر گازی می باشد.

 اهمیت این موضوع زمان مشخص می گردد که گذشته یک سال و یا حتی بیشتر سطح یونیت داخلی گرفته شده و تبادل با هوای محیط به حد بسیار پایین می رسد در این حالت شاهد یخ زدگی پنل داخلی کولر گازی می باشیم برای حل این مشکل باید اقدام به سرویس سالیانه و تماس با مرکز خدمات داشته باشیم.

گرفتگی مدار داخلی یونیت داخلی

درون پنل کولر گازی یا همان مدار داخلی پنل کولر گازی لوله های مسی بسیار باریک با در نظر گرفتن فیلترهای میکرونی جهت جلوگیری از چرخش ذرات معلق پیش بینی شده است.

 از اونجایی که بعد از جوشکاری مدار داخلی کولر گازی شاهد کربن های سیاه درون لوله هستیم این کربن جلوی چرخش گاز را گرفته و به دلیل باریک بودن لوله های مسی شاهد گرفتگی و یخ زدن پنل داخلی میباشیم برای حل این مشکل یونیت داخلی را جدا کرده و شستشو با گاز ازت همراه با گاز مایع انجام می دهیم.

ضعیف شدن موتور فن داخلی

 یکی دیگر از دلایل یخ زدن پنل کولر گازی ضعیف شدن موتور فن داخلی می باشد در زمانی که موتور فن داخلی کولر گازی ضعیف و یا نیمه سوخته گردد قدرت تبادل حرارت و انتقال سرما به محیط را از دست داده و باعث می گردد تا سرما درون پنل بماند و این امر باعث یخ زدگی پنل کولر گازی گردد.

 بهترین راه برای حل این مشکل در صورتی که فن کولر گازی شما قابل تعمیر باشد تعمیر آن و یا در نهایت تعویض قطعه معیوب راه‌حل این مشکل می باشد.

عمل نکردن سنسور

به 7 دلیل یخ زدن پنل داخلی اسپیلت رسیدیم  معین دلیل عمل نکردن سنسور داخلی پنل کولر گازی می باشد در تمام کولرهای گازی سنسوری جهت جلوگیری از یخ زدن  رادیات داخلی در نظر گرفته می شود که این سنسور متوجه پایین آمدن دمای رادیات شده و فرمان قطع کمپرسور را اعمال می کند اما چرا در برخی موارد این اتفاق نمی افتد و پنل کولر گازی یخ میزند.

خرید-پنل-کولر-گازی

 این سنسور ها با توجه به مقاومت الکتریکی فرمان خود را صادر می کند و عمدتاً به دلیل جنس نامرغوب استفاده شده در این کولرها شاهد عدم عملکرد صحیح سنسور مربوطه می باشیم.

 که در بسیاری از موارد باعث آسیب دیدن به بلوور فن کولر گازی هستیم و علاوه بر حل مشکل سنسور نیاز به خرید بلوور فن کولر گازی پیدا خواهیم کرد.

 این‌ها مواردی بود که با آگاهی از آنها می توانید عمر دستگاه خود را بالا برده و عملکرد بهتری از دستگاه کولر گازی خود شاهد باشید.

برای اطلاع از موجودی قطعات یدگی کولر گازی اینجا کلیک کنید. اطمینان داشته باشید قطعه درخواستی شما در کمترین زمان ممکن برای شما ارسال خواهد شد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

17 پاسخ

  1. در صورتی که تا الان به خوبی کار می‌کرده احتمالاً مشکل از کمبود گازه وقتی که گاز داخل کولر گازی کمبود داره زمانی که گاز کم باشه اواپراتور دستگاه ما شروع به یخ زدن می‌کنه

    1. علت اصلی یخ زدن پنل کولر گازی به طور معمول کم گاز بودن و یا احتمال وجود نشتی در کولر گازی می‌باشد حتمال دوم کثیف بودن اواپراتور و نیاز به سرویس و نگهداری آن می‌باشد

 1. سلام کولر من ۳۲ هزار ال جی سرد خالی هستش چند سالی هست که چراغ on دستگاه چشمک میزند به فاصله ۵ تا ۷ ثانیه روشن خاموش میشه بعدی هم وقتی کولر روی ۲۴ باشه فقط شب ها تا صبح پنل داخلی و لوله ها یخ میزنه و کمپرسور قطع نمیکنه ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی تکنسین اوردم ولی نتونستن ولی روی دمای ۲۶ و ۲۵ و ۲۷ عالی عمل میکنه

  1. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز با توجه به نشونه‌هایی که گفتید احتمال وجود خطا در عملکرد سنسور لوله پنل داخلی وجود دارد

  1. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز علت یخ زدن اپراتور داخلی کولر گازی عدم سرویس به موقع و یا عمل نکردن سنسور لوله می‌باشد در صورتی که سرویس کولر گازی را رای امسال انجام نداده‌اید حتماً انجام دهید تا مشکل حل شود.

 2. سلام و خدا قوت علت پرتاب قطر های اب از کولر چی میتونه باشه امسال سرویس کردم کولر ایوولی ۳۶ هزارالبته بعضی موقع ایجوری میشه

  1. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز علت اصلی پرتاب کردن آب از بلوور احتمال کمبود گاز و یا شارژ کامل مبرد احتمال دوم معیوب شدن نمدی بین رادیات یونیت داخلی می‌باشد

   1. با سلام، احترامن کولر من ۱۲۰۰۰ اینورتر هست. محل دیوار اسپیلیت نم دار می شود. خوب کار می کنه، میزان گازش یه مقدار کم بود در حال کار تنطیم شد. لوله تخلیه مشکلی ندارد. یخ زدگی مشاهده نمی شود. پنل رو دمونتاز کردم و کولر رو استارت کردم اساسن روی سینی تخلیه آب مشاهده نمی شود. ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز در کولرهای گازی با توجه به سه تیکه بودن رادیات اواپراتور یک دریچه هوزینگ در پشت کولر گازی یا همان قسمت پشت بک بادی که آب حاصل از تقطیر اواپراتور پشتی درون این حوضچه رفته و به حوزینگ اصلی منتقل می‌شود در برخی از مواقع رفتگی حوضچه پشتی باعث می‌شود که آب به دیوار پس داده شده و دیوار خیس شود ز آنجایی که حجم این آب بسیار کم می‌باشد شما شاهد قطرات آب نیستید فقط رطوبت را می‌بینید برای حل این مشکل حتماً باید دمورتاژ کامل انجام شود و با کارواش تمامی قطعات را به خوبی شستشو دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ورود به کولر شاپ

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در کولر شاپ