اوریفیس کولر گازی

در کولرهای گازی از قطعات مختلفی از جمله کمپرسور، اواپراتور ، کندانسور و لوله مویی یا اوریفیس کولر گازی استفاده می شود.

 

 

هر یک از قطعات نام برده شده وظیفه خاص را بر عهده دارند که در صورت مختل شدن عملکرد هر یک از قطعات کولر گازی سرمایش یا گرمایش را در کولر گازی نخواهیم داشت.

یکی از مهمترین قطعات ، که وظیفه جدا کردن قسمت فشار بالا از فشار پایین را بر عهده دارد اوریفیس کولر گازی می باشد که جایگزین لوله مویی مورد استفاده قرار می گیرد.

اما چه زمانی از اریفیس استفاده می کنیم؟

به طور معمول بعد از تعویض کمپرسور که معمولاً در شهرهای گرمسیر مثل اهواز و همچنین جنوب کشور که گرمای شدید باعث پایین آمدن عمر کمپرسور می گردد استفاده از اوریفیس معمول میباشد

اوریفیس بعد از تعویض کمپرسور و همچنین شستشوی مدار در مسیر خط مایع ما، بعد از شیر سرویس رفت قرار گرفته و می تواند جایگزین مناسبی جهت لوله مویی باشد.

 اما چرا اوریفیس می‌تواند جایگزین لوله مویی باشد؟

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که شرکت سازنده بهترین پیشنهاد را که همان لوله مویی است برای سازگاری اپراتور کندانسور و کمپرسور انتخاب نموده است و قطعاً تمامی تست های لازم در زمان طراحی انجام شده است.

چه دلیلی باعث میگردد تا لوله مویی را حذف کنیم و به جای آن از اوریفیس استفاده کنیم این سوال بسیاری از عزیزان، در زمان تعویض اوریفیس به جای لوله مویی است!!!

به طور معمول کولرهای گازی بعد از گذشت چند سال به دلایل مختلف دچار آسیب در کمپرسور می شوند و این موضوع امری کاملاً طبیعی می باشد به دلیل اینکه ما با قطعات مکانیکی سر و کار داریم و هر کدام از قطعات مکانیکی دارای عمر مفید می باشند.

بعد از بررسی علت نیاز به کمپرسور شاهد لایه رسوب در لوله های مسی هستیم مربوط به مدار داخلی سیکل تبرید که این رسوب درون موی باعث می گردد تا عملکردلوله مویی دچار اختلال شده و این موضوع باعث آسیب رساندن به کمپرسور شود به همین خاطر مبل از تعویض کمپرسور حتماً باید سیکل داخلی به وسیله گاز های شستشو دهنده و حسود به خوبی شستشو داده شود.

متاسفانه در لوله های مویی به دلیل ضخامت بسیار کم نمی‌توانیم شستشوی خوب انجام دهیم و جرم درون لوله مویی باقی مانده و در صورتی که از همان اول مویی برای کمپرسور آکبند ای که قرار است تعویض شود استفاده کنیم با عکس آسیب رسیدن به کمپرسور نو خواهد شد.

در اینجا بهترین راهکار تعویض لوله مویی فابریک می باشد. اما موضوع و مشکل ما اینجاست که دومی های فابریک با توجه به سایز خاصی که دارند توسط شرکت سازنده طراحی شده‌اند هیچ‌کدام در ایران موجود نمی باشد و باید لوله مویی مناسب را طراحی و با سعی و خطا انتخاب کنید.

به همین خاطر استفاده از اوریفیس بدون سعی و خطا و به طور کاملاً مطمئن جایگزین مناسب جهت لوله مویی می باشد.

اما از کجا مشخص است که اوریفیس به کمپرسور آسیب نمی زند؟

استفاده از اوریفیس حدود ۵ یا ۶ سال است که رواج پیدا کرده است است مخصوصا در مناطق گرمسیر مثل شهرهای جنوبی کشور دمای هوا تا ۶۰ درجه می رسد.

در ۵ سایز مختلف برای ظرفیت های 9 هزار تا ۶۰ هزار مورد استفاده قرار می گیرد.

جدول انتخاب اوریفیس کولر گازی

جدول اوریفیس کولر گازی

نکات جالب در زمان استفاده اوریفیس به جای لوله مویی

نیاز به گاز کمتر

مصرف انرژی پایین تر

صدای کمتر کمپرسور

سرمایش بسیار عالی

سهولت در تعویض اوریفیس

توضیحاتی در رابطه با مواردی که مطرح شد:

نیاز به گاز کمتر در زمان استفاده از اوریفیس کولر گازی

 تست هایی که صورت گرفته شاهد تزریق گاز کمتر بعد از نصب اوریفیس هستیم به طور معمول کولر گازی ۳۰۰۰۰ که نیاز به ۲ کیلو ۴۰۰ گرم گاز r۲۲ نیاز دارد با تزریق دو کیلوگرم گاز سرمایش و آمپر عالی را دریافت کردیم.

و حدود ۴۰۰ گرم گاز کمتر از حالت فابریکه دستگاه تزریق شد این در صورتی بود که اختلاف دمای یونیت داخلی حدوداً ۱۵ درجه مشاهده شد.

اختلاف دمای ۱۵ درجه مربوط به یونیت داخلی یعنی اینکه دمای ورودی به عبارت را طور حدود ۳۰ درجه و خروجی آن ۱۵ درجه اندازه گیری شد که این اختلاف در کولرهای گازی ایده‌آل است.

مصرف انرژی پایین تر

در صورتی که با تزریق گاز کمتر، همان سرمایش را دریافت کنیم، قطعا فشار کمتری بر روی کمپرسور ما خواهد بود و به همین خاطر جریان مصرفی هم کاهش پیدا می‌کند در کولر گازی ۳۰۰۰۰ جریان اندازه گیری شده حدودا ۱۴ آمپر می باشد که بعد از نصب اوریفیس شاهد جریان مصرفی ۱۲ آمپر هستیم.

سهولت در تعویض اوریفیس

طی گذشت چند سال از کارکرد کولر گازی احتمال نیاز به شستشوی اورفیس وجود دارد از آنجایی که یک قطعه کوچک است به راحتی از لوله رفت جدا شده و با فشار ازت می‌توانیم مدار داخلی آن را شستشو دهیم.

نتیجه گیری جهت استفاده از اوریفیس یا لوله مویی

با توجه به توضیحاتی که مطرح کرد قطعاً استفاده از لوله مویی فابریک ساختشرکت سازنده کولر گازی بهترین حالت جهت تعویض کمپرسور می باشد اما در صورتیکه این امکان فراهم نباشد استفاده از هر فیس بهترین راه حل و کمترین زمان ممکن را جهت فرایند تعویض کمپرسور از شما خواهد گرفت.

جهت خرید اریفیس و یا مشاهده در این رابطه می توانید با ما در تماس باشید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

34 پاسخ

 1. سلام
  ممنون ازتوضيحات جالب شما
  يه سوال داشتم
  اريفيس براي كولر گازي سرمايش وگرمايش كار ميكنه؟!
  يا فط سرمايشي جوب ميده
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد

  1. سلام و درود خدمت شما سپاس از توجه شما به مطالب توضیح داده شده

   اریفیس کولر گازی قابلیت عملکرد در سیستم های سرمایش و گرمایش را هم دارد اما نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که حتماً در کولرهای گازی سرمایش و گرمایش این قطعه باید دقیقاً سر جای لوله مویی نصب شود.

   اما در کولرهای گازی فقط سرمایشی اوریفیس در مسیر لوله رفت و خروجی کندانسور قرار می گیرد

 2. اگه واقعا جواب بده خیلی سرعت منو میبره بالا چون ما خیلی از مواقع درگیر اینیم بعد از تعویض کمپرسور لوله مویی چه جوری انتخاب کنیم و خیلی وقت ها باید سعی و خطا کرد و می‌بینیم بعضی موقع ها آمپر زیادی میکشه دستگاه و مجبور میشی دوباره لوله مویی را عوض کنیم

  1. بله قطعاً یکی از موارد بسیار مهم در طراحی و ساخت اوریفیس توجه به سرعت عمل تکنسین در زمان تعویض کمپرسور می باشد.

  2. یه تعداد اوریفیس کولر گازی برای کولر ۲۴۰۰۰ و ۳۰۰۰۰ هزار میخوام چطور باید تهیه کنم؟

   1. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز

    لطفا تعداد اوریفیس های درخواستی و شماره‌هایی که طبق جدول سایزبندی مشخص شده برای موثر واتساپ ارسال نمایید تا در کمترین زمان ممکن اوریفیس های درخواستی به دست شما برسد.

 3. سلام میخاستم بدونم برای کولر اسپیلت که ظرفیت تن تبرید 21000 روتوری بوده و الان کمپرسور 18000 پیستونی نصیب شده چه سایز و شماره اریفیس باید استفاده کرد

  1. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز به هیچ عنوان استفاده از لوله مویی را توصیه نمی‌کنم مگر اینکه لوله مویی فابریک توسط شرکت وارد کننده به شما ارائه شود که این موضوع هم به طور معمول امکان پذیر نیست به جای آن از طریق اوریفیس استفاده کنید که امتحان خود را پس داده و قطعاً جوابگوی دستگاه شما می باشد برای استفاده از حوله ای سایز شماره ۲ مناسب دستگاههای ۱۸و۲۴ میباشد

  1. سلام و درود
   جهت نصب اوریفیس باید در جهت ورود گاز قرار بگیرد بطوری که قسمت فرورفتگی در اوریفیس برای ورود گاز در نظر گرفته شده است و قسمت صاف اوریفیس خروجی اوریفیس می باشد.
   همچنین جهت نصب اوریفیس باید خروجی شیر رفت در نظر گرفته شود.

  1. بهترین جایگزین برای لوله مویی استفاده از اوریفیس کولر گازی می باشد اوریفیس های کولر گازی در ۵ سایز برای کولرهای گازی ۹۰۰۰ تا ۶۰ هزار طراحی شده است.

 4. سلام وقت شما بخیر برای سفارش اوریفیس کولر گازی حداقل سفارش روی تعداد به چه شرکتی است قصد خرید عمده اوریفیس رو دارم

  1. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز برای خرید عمده کافی است با ما در تماس باشید

   09129320460

   کولر شاپ

 5. باسلام ودرود ایا کمپرستوری که افت فشار داشته به همان مبنا جدول استفاده میشود یا همان کارایی روندارد سپاس فراوان ازشما وهمکارانتان

  1. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز کمپرسور هایی که از فشار افتاده باشد یا نتواند فشار بیش از ۴۰۰ psa را ایجاد کند حتماً باید مورد بررسی قرار گیرد تا مشتری متضرر نباشد زیرا در فصل گرم و دمای بالای ۴۵ درجه احتمال خوابیدن کمپرسور وجود خواهد داشت به همین خاطر پیش از نصب اوریفیس کولر گازی حتماً فشار کمپرسور را گرفته و از سلامتی کمپرسور اطمینان حاصل کنید

 6. سلام وقت بخیر من اورفیس نصب کردم حالا دستگاه یه صدای سوت میکشه که این صدا ناشی از اورفیس هستش آیا چنین صدای دارد و طبیعی هستش؟ دلیلش چی میتونه باشه این صدای سوت اورفیس ؟

  1. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز امیدوارم حالتون عالی باشه ما در نصب اوریفیس این نکته رو بیان کردیم که حتماً جانمایی اوریفیس در خروجی لوله رفت یونیت خارجی قرار بگیرد به دلیل ایجاد اغتشاش گاز در خروجی کندانسور حتماً اوریفیس باید در قسمت یونیت خارجی نصب گردد تا صدای پاشش گاز به یونیت داخلی نرسد.
   در صورتی که اوریفیت را در یونیت داخلی نصب کرده‌اید جای آن را تغییر داده و مشکل دستگاه شما حل خواهد شد.

 7. و اینکه بالای اورفیس سنسور های های پرژر و لو پرژر نصب میشه؟
  ممنون
  چطور میشه یه عکس خدمتت بفرستم یه سوال داشتم که از رو عکس توضیح بدید؟

  1. لطفاً برای ارتباط با ما از طریق واتساپ روبیکا و ایتا می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۹۳۲۰۴۶۰ در تماس باشید

  1. سلام و درود خدمت شما روی کولرهای گازی اینورتر برند جی پلاس تست شده و بدون مشکل پاسخگو بوده
   تا به حال اورفیس بر روی کولرهای گازی اینورتر ال جی تست نداشته‌ایم

  1. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز اوریفیس های ساخته شده مناسب با گاز r۲۲ و ۴۱۰ می‌باشد که تست‌های لازم به صورت کامل صورت پذیرفته و آماده استفاده می‌باشد

  1. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز با توجه به عملکرد سیکل تهویه هیچ تفاوتی بین کولرهای پنجره‌ای و کولرهای دوتیکه نیست و به راحتی بر روی کولرهای پنجره‌ای هم پاسخگو می‌باشد.

 8. مهندس جان این اوریفیس توضیح دادی در رابطش آیا واقعاً می‌تونه به جای لوله مویی عمل کنه و به کمپرسور آسیب نرسونه؟
  اگر بخواهیم خرید کنیم آیا فروش تکی اوریفیس رو هم دارید یا باید به صورت عمده خرید داشته باشیم🙏🙏🙏

  1. سلام خدمت شما دوست عزیز اوریفیز یه قطعه مناسب جهت جایگزین کردن نصب به جای لوله مویی می‌باشد که همان کارکرد و کارایی رو داره با این تفاوت که دیگه نیازی به محاسبات و کم و زیاد کردن طول لوله مویی نیست
   تا به حال به خوبی جواب داده و روی انواع کمپرسورهای روتاری پیستونی و اسکرال به خوبی جواب میده
   برای خرید اوریفیت به صورت تکی و عمده می‌تونید با ما در تماس باشید
   ۰۹۱۲۹۳۲۰۴۶۰

 9. سلام یک دستگاه داکت اسپیلت دارم لوله مویی قبل از اواپراتور نصب شده در واقع با یونیت بیرونی حدود 8متر فاصله داره و با وجود شارژ مناسب گاز بازدهی سرمایی کمی داره به نظر شما بهتر نیست لوله مویی قبل اواپراتور را حذف و یدونه اوریفیس بعد کندانسور بگذارم؟

  1. سلام خدمت شما در صورتی که گرفتگی لوله مویی دارید یا از سایز لوله مویی نصب شده بر روی دستگاه مطمئن نیستید می‌تونید از اوریفیس استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ورود به کولر شاپ

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در کولر شاپ