انواع قطعات کولر گازی و کاربرد آن ها

به تمامی لوازم و قطعاتی که منجر به ایجاد ساختار کولر گازی می شود، قطعات کولر گازی می گویند. کولر گازی یکی از انواع دستگاه های تهویه است که جهت خنک کردن محیط مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه ی کار کولر گازی این گونه است که هوای گرم را از محیطی که در آن نصب شده است میگیرد و متعاقباً هوای خنک تولید می کند.  هماهنگی و به هم پیوستگی قطعات کولر گازی است که امر خنک کنندگی را ممکن می سازد. کولر گازی قطعات مختلفی دارد که در حالت کلی به دو دسته ی قطعات مکانیکی و قطعات الکتریکی تقسیم می شوند.

کندانسور-کولر-گازی

قطعات مکانیکی به آن دسته از قطعات کولر گازی اطلاق می شود که در کنار هم منجر به وقوع پیوستن هدف کولر گازی می شوند، که نیروی مورد نیاز جهت وقوع این هدف(خنک سازی) را قطعات الکتریکی فراهم می کنند. اما در کولرهای گازی علاوه بر قطعات مکانیکی و الکتریکی انتخاب ظرفیت صحیح در زمان خرید کولر گازی بسیار اهمیت دارد.

دلیل این موضوع این است که در زمان خرید کولر گازی اگر ظرفیت انتخابی دستگاه شما متناسب با فضای تحت پوشش همخوانی نداشته باشد باعت بالا رفتن مدت زمان کارکرد دستگاه شما خواهد شد.

و این موضوع در دراز مدت باعت بالا رفت استعلاک در قطعات کولر گازی شده و این موضوع قطعا برای شما بار مالی خواهد داشت .

پس انتخاب صحیح در زمان خرید کولر گازی باعث خواهد شد تا شما در ادامه از یک ضرر مالی جلوگیری کنید.

دسته بندی قطعات کولر گازی

انواع لوازم کولر گازی به دو بخش عمده ی لوازم مکانیکی و لوازم الکتریکی تقسیم بندی می شوند. قطعات مکانیکی متشکل از5 قطعه و قطعات الکتریکی متشکل از 6 قطعه است. این 9 قطعه از دسته بندی قطعات کولر گازی به این شرح اند:

 

 1. قطعات کولر گازی : قطعات مکانیکی
 • کمپرسور(موتور کولر گازی)
 • کندانسور( تقطیر کننده)
 • اواپراتور(تبخیر کننده)
 • گاز مبرد(گاز سرما زا)
 • اکسپنشن(لوله مویی)

کندانسور-اسپلیت

 1. قطعات کولر گازی :قطعات الکتریکی
 • الکتروموتور فن
 • برد الکتریکی
 • فیوز حرارتی اتوماتیک
 • سنسور کنترل دما
 • خازن
 • تابلو برق

برد-کولر-گازی

شاید برایتان سوال پیش بیاید مهم ترین دسته بندی از دسته بندی قطعات کولر گازی چیست؟ هر دو قسمت از تقسیم بندی لوازم کولر گازی مهم است چرا که وجود هر دسته بدون وجود دسته ی دیگر ناکارآمد جلوه می کند و عملکرد آن به طور کلی مختل می شود.

معرفی قطعات مکانیکی کولر گازی

کولر گازی قطعات مختلفی دارد که یکی از دسته بندی قطعات آن قطعات مکانیکی کولر گازی نام دارد. در ادامه شرح کارکرد هر یک از این قطعات به طور مختصر آورده شده است:

 1. کمپرسور(موتور):

کمپرسور کولر گازی که به آن موتور نیز گفته می شود یکی از مهم ترین قسمت های کولر گازی است. این قطعه وظیفه ی ارسال گاز به کندانسور را دارد.

قطعات-کولر-اسپلیت

 1. کندانسور(تقطیر کننده):

کندانسور نوعی قطعه ی فلزی است که در تمامی لوازم سرمایشی از جمله کولر مشترک است. این قطعه آلومینیومی با گاز مبرد همکاری می کند.

 1. اواپراتور( تبخیر کننده):

از دیگر قطعات کولر گازی اواپراتور نام دارد. این قطعه نوعی برد فلزی مشبک است که ارتباط مستقیمی با تولید گرما و یا سرما دارد.

 1. گاز مبرد:

گاز مبرد وظیفه ی مهمی در امر خنک سازی ایفا می کند. عملکرد آن به گونه ای است که گرمای ی محیط را گرفته و به صورت گاز در می آید ، سپس با بازگشت به کندانسور گرمای خود را از دست می دهد.

 1. اکسپنشن(لوله مویی): این قطعه نیز رابطه ی تنگاتنگی با گاز مبرد و کندانسور دارد چرا که با افت فشار زمینه ی تبخیر مبرد را فراهم می کند.

معرفی قطعات الکتریکی کولر گازی

دسته بندی دیگری که در مورد لوازم کولر گازی وجود دارد، قطعات الکتریکی کولر گازی است. این قطعات در کنار هم نیرو و انرژی لازم جهت پویش قطعات مکانیکی را فراهم می کنند. در ادامه به توصیف وظایف قطعات الکتریکی پرداخته می شود:

 1. الکتروموتور فن :

این قطعه ، همانطور که از نامش مشخص است، با فن کولر گازی در ارتباط است. الکتروموتور فن سرعت چرخش فن در دقیقه را کنترل و تنظیم می کند.

بلوور-کولر-گازی

 1. برد الکتریکی:

این قطعه از قطعات کولر گازی مانند بخش مدیریت است. این به معنی است که برد الکتریکی فرمان های لازم جهت چگونگی عملکرد دستگاه را به بخش های مختلف ارسال می کند.

 1. فیوز حرارتی اتوماتیک:

فیوز حرارتی اتوماتیک نقش مهمی در جهت حفظ سلامت کولر گازی بر عهده دارد. این قطعه دستگاه را در مواردی مانند حرارت بیش از حد و یا نوسانات برق غیر فعال می کند.

 1. سنسور کنترل دما:

این قطعه جهت کنترل میزان برون رفت سرما به کار گرفته می شود. بدون وجود این قطعه کنترل میزان برودت هوای سرد با مشکل مواجه می شد.

 1. خازن:

خازن که یکی از قطعات پرکاربرد در لوازم الکتریکی است که وظیفه ی آن در کولر گازی افزایش گشتاور است.

 1. تابلو برق :

وظیفه تامین برق مورد نیاز قسمت های الکتریکی را بر عهده دارد.

نکاتی در مورد خرید قطعات کولر گازی

اگر مشکل و یا خرابی در عملکرد کولر گازی خود حس کردید می بایستی به فکر خرید قطعات کولر گازی با کیفیت از یک فروشگاه مطمئن باشید. انواع قطعات کولر گازی از فروشگاه های معتبر فروش کولر گازی و قطعات کولر گازی قابل خریداری است.

پنل-کولر-گازی

در این راستا فروشگاه کولر شاپ با سابقه چند ساله در زمینه فروش قطعات کولر گازی تمام تلاش خود را در جهت رضایت مشتری انجام داده و سعی بر این داشته تا با ارئه اطلاعات کاربردی، آگاهی عزیزانی که برای خرید قطعات کولر گازی نیاز به راهنمایی دارند را بالا برده و در نهایت باعث رضایت کاربران خود شود.

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

فرم ورود به کولر شاپ

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در کولر شاپ