انواع قطعات کولر گازی و کاربرد آن ها

به تمامی لوازم و قطعاتی که منجر به ایجاد ساختار کولر گازی می شود، قطعات کولر گازی می گویند. کولر گازی یکی از انواع دستگاه های تهویه است که جهت خنک کردن محیط مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه ی کار کولر گازی این گونه است که هوای گرم را از محیطی که در آن نصب شده است میگیرد و متعاقباً هوای خنک تولید می کند.  هماهنگی و به هم پیوستگی قطعات کولر گازی است که امر خنک کنندگی را ممکن می سازد. کولر گازی قطعات مختلفی دارد که در حالت کلی به دو دسته ی قطعات مکانیکی و قطعات الکتریکی تقسیم می شوند.

کندانسور-کولر-گازی

قطعات مکانیکی به آن دسته از قطعات کولر گازی اطلاق می شود که در کنار هم منجر به وقوع پیوستن هدف کولر گازی می شوند، که نیروی مورد نیاز جهت وقوع این هدف(خنک سازی) را قطعات الکتریکی فراهم می کنند. اما در کولرهای گازی علاوه بر قطعات مکانیکی و الکتریکی انتخاب ظرفیت صحیح در زمان خرید کولر گازی بسیار اهمیت دارد.

دلیل این موضوع این است که در زمان خرید کولر گازی اگر ظرفیت انتخابی دستگاه شما متناسب با فضای تحت پوشش همخوانی نداشته باشد باعت بالا رفتن مدت زمان کارکرد دستگاه شما خواهد شد.

و این موضوع در دراز مدت باعت بالا رفت استعلاک در قطعات کولر گازی شده و این موضوع قطعا برای شما بار مالی خواهد داشت .

پس انتخاب صحیح در زمان خرید کولر گازی باعث خواهد شد تا شما در ادامه از یک ضرر مالی جلوگیری کنید.

دسته بندی قطعات کولر گازی

انواع لوازم کولر گازی به دو بخش عمده ی لوازم مکانیکی و لوازم الکتریکی تقسیم بندی می شوند. قطعات مکانیکی متشکل از5 قطعه و قطعات الکتریکی متشکل از 6 قطعه است. این 9 قطعه از دسته بندی قطعات کولر گازی به این شرح اند:

 

 

 1. قطعات کولر گازی : قطعات مکانیکی
 • کمپرسور(موتور کولر گازی)
 • کندانسور( تقطیر کننده)
 • اواپراتور(تبخیر کننده)
 • گاز مبرد(گاز سرما زا)
 • اکسپنشن(لوله مویی)

کندانسور-اسپلیت

 1. قطعات کولر گازی :قطعات الکتریکی
 • الکتروموتور فن
 • برد الکتریکی
 • فیوز حرارتی اتوماتیک
 • سنسور کنترل دما
 • خازن
 • تابلو برق

برد-کولر-گازی

شاید برایتان سوال پیش بیاید مهم ترین دسته بندی از دسته بندی قطعات کولر گازی چیست؟ هر دو قسمت از تقسیم بندی لوازم کولر گازی مهم است چرا که وجود هر دسته بدون وجود دسته ی دیگر ناکارآمد جلوه می کند و عملکرد آن به طور کلی مختل می شود.

بردهای کولر گازی به دو دسته معمولی و اینورتر تقسیم می‌شوند که هر کدام با توجه به برند شرکت سازنده انتخاب می‌شود در کولرهای اینورتر از بردهای دی سی برای تغییر فرکانس کمپرسور و موتور فن استفاده می‌شود.

این موضوع باعث می‌گردد تا مصرف انرژی حدوداً ۲۰ درصد کاهش پیدا کند.

معرفی قطعات مکانیکی کولر گازی

کولر گازی قطعات مختلفی دارد که یکی از دسته بندی قطعات آن قطعات مکانیکی کولر گازی نام دارد. در ادامه شرح کارکرد هر یک از این قطعات به طور مختصر آورده شده است:

 1. کمپرسور(موتور):

کمپرسور کولر گازی که به آن موتور نیز گفته می شود یکی از مهم ترین قسمت های کولر گازی است. این قطعه وظیفه ی ارسال گاز به کندانسور را دارد.

قطعات-کولر-اسپلیت

 1. کندانسور(تقطیر کننده):

کندانسور نوعی قطعه ی فلزی است که در تمامی لوازم سرمایشی از جمله کولر مشترک است. این قطعه آلومینیومی با گاز مبرد همکاری می کند.

 1. اواپراتور( تبخیر کننده):

از دیگر قطعات کولر گازی اواپراتور نام دارد. این قطعه نوعی برد فلزی مشبک است که ارتباط مستقیمی با تولید گرما و یا سرما دارد.

 1. گاز مبرد:

گاز مبرد وظیفه ی مهمی در امر خنک سازی ایفا می کند. عملکرد آن به گونه ای است که گرمای ی محیط را گرفته و به صورت گاز در می آید ، سپس با بازگشت به کندانسور گرمای خود را از دست می دهد.

 1. اکسپنشن(لوله مویی): این قطعه نیز رابطه ی تنگاتنگی با گاز مبرد و کندانسور دارد چرا که با افت فشار زمینه ی تبخیر مبرد را فراهم می کند.

معرفی قطعات الکتریکی کولر گازی

دسته بندی دیگری که در مورد لوازم کولر گازی وجود دارد، قطعات الکتریکی کولر گازی است. این قطعات در کنار هم نیرو و انرژی لازم جهت پویش قطعات مکانیکی را فراهم می کنند. در ادامه به توصیف وظایف قطعات الکتریکی پرداخته می شود:

 1. الکتروموتور فن :

این قطعه ، همانطور که از نامش مشخص است، با فن کولر گازی در ارتباط است. الکتروموتور فن سرعت چرخش فن در دقیقه را کنترل و تنظیم می کند.

بلوور-کولر-گازی

 1. برد الکتریکی:

این قطعه از قطعات کولر گازی مانند بخش مدیریت است. این به معنی است که برد الکتریکی فرمان های لازم جهت چگونگی عملکرد دستگاه را به بخش های مختلف ارسال می کند.

 1. فیوز حرارتی اتوماتیک:

فیوز حرارتی اتوماتیک نقش مهمی در جهت حفظ سلامت کولر گازی بر عهده دارد. این قطعه دستگاه را در مواردی مانند حرارت بیش از حد و یا نوسانات برق غیر فعال می کند.

 1. سنسور کنترل دما:

این قطعه جهت کنترل میزان برون رفت سرما به کار گرفته می شود. بدون وجود این قطعه کنترل میزان برودت هوای سرد با مشکل مواجه می شد.

 1. خازن:

خازن که یکی از قطعات پرکاربرد در لوازم الکتریکی است که وظیفه ی آن در کولر گازی افزایش گشتاور است.

 1. تابلو برق :

وظیفه تامین برق مورد نیاز قسمت های الکتریکی را بر عهده دارد.

نکاتی در مورد خرید قطعات کولر گازی

اگر مشکل و یا خرابی در عملکرد کولر گازی خود حس کردید می بایستی به فکر خرید قطعات کولر گازی با کیفیت از یک فروشگاه مطمئن باشید. انواع قطعات کولر گازی از فروشگاه های معتبر فروش کولر گازی و قطعات کولر گازی قابل خریداری است.

پنل-کولر-گازی

در این راستا فروشگاه کولر شاپ با سابقه چند ساله در زمینه فروش قطعات کولر گازی تمام تلاش خود را در جهت رضایت مشتری انجام داده و سعی بر این داشته تا با ارئه اطلاعات کاربردی، آگاهی عزیزانی که برای خرید قطعات کولر گازی نیاز به راهنمایی دارند را بالا برده و در نهایت باعث رضایت کاربران خود شود.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

28 پاسخ

 1. سلام من رادیاتور کولر سامسونگ ۲۵ هزار میخوام موجود هست اگر موجوده با من تماس بگیرید ۰۹۱۶۶۰۸۳۱۴۳

 2. شما همه قطعات کولر گازی رو موجود دارید؟
  من در حال راه اندازی فروشگاه قطعات کولر گازی هستم و نیاز به لیست خرید قطعات کولر گازی دارم
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام خدمت شما دوست عزیز

   تقریباً تمامی قطعات کولر گازی مثل برندهای ال جی سامسونگ جنرال مدیا موجود است لطفاً قطعاتی که مدنظر است به همراه تعداد برای ما ارسال کنید تا در کمترین زمان ممکن موجودی و قیمت به اطلاع شما برساند
   البته برای شروع فعالیت توصیه می شود که همه قطعات را تهیه نکنید با توجه به درخواست مشتری استعلام بگیرید و خرید محصول خود را انجام دهید.
   همونطور که میدونید تعداد قطعات کولر گازی بین برندهای مختلف بسیار گسترده و زیاد است به همین خاطر شما نمی توانید همه برند ها به عنوان مثال موتور فن داخلی کولر گازی، موتور فن خارجی کولر گازی و بردهای داخلی و خارجی کولر های مختلف را تهیه کنید برای شروع می توانید با کمپرسور بین مدل های پر مصرف و همچنین شیرهای برقی که بین دستگاه‌های مختلف مشترک است شروع کار خود را انجام دهد

 3. سلام
  برد اینورتر سامسونگ ۳۲ هزار موجود دارید؟
  برد اینورتر خارجی متاسفانه یک ساله که دنبال ابرد سامسونگ هستم هر جا میگردم نیست
  ممنون میشم اگه موجود دارید قیمت بفرمایید

  1. سلام و درود
   بله برد اینورتر سامسوگ موجود است
   قیمت برد اینورتر مربوط به یونیت خارجی 7.500.000 تومان می باشد

 4. سلام
  شما فروش قطعات كولر گازي بصورت عمده هم داريد؟
  موتور فن
  بلوور
  پروانه خارجي
  تعداد نياز دارم

  1. سلام و درود خدمت شما

   انواع قطعات کولر گازی مربوط به برندهای ال جی سامسونگ جنرال و همچنین برند های مدیا موجود می باشد

   پروانه کولر گازی

   موتور فن کولر گازی

   انواع بردهای داخلی و خارجی در ظرفیت های مختلف

   همچنین موتور های دمپر و بادگردان

   معمولاً عزیزان عکس قطعه درخواستی را برای ما ارسال می نمایند و در کمترین زمان ممکن موجودی و قیمت به اطلاع آنها خواهد رسید.

 5. قطعات کولر گازی مربوط به کولر ۳۰۰۰۰ جنرال طرح لبخند موجود دارید؟

  نیاز به موتور فن قسمت داخلی را دارم صدای خیلی زیادی داره که تکنسین گفته باید حتماً موتور فن عوض بشه ممنون میشم راهنمایی کنید که چطور میتونم موتور فن کولر گازی ۳۰۰۰۰ جنرال طرح لبخند را تهیه کنم

  1. سلام و درود خدمت شما

   انواع قطعات کولر گازی جنرال در ظرفیت های مختلف موجود می باشد لطفاً برای اطلاع از قیمت ها و موجودی دقیق تر عکس از طی درخواستی را با جزئیات تصویری و ما از طریق واتساپ ارسال نمایید.

   با توجه به گذشت چند سال از کارکرد دستگاه های کولر گازی استعلا ک قطعات متحرک مثل موتور فن و کمپرسور کولر های گازی جنرال بالا رفته و دچار مشکل در عملکرد می گردند.

   از آنجایی که در موتور فن های یونیت داخلی از بلبرینگ استفاده شده است به دلیل نفوذ رطوبت یا مستهلک شدن بلبرینگ های موجود در موتور فن ایجاد صدا را خواهیم داشت و به همین خاطر باید بلبرینگ کولر گازی تعویض شود و یا اینکه به طور کلی در برخی از موتور فن های پرسی باید تمامی موتورفن تعویض گردد

  1. سلام و درود خدمت شما انواع قطعات کولرهای گازی سامسونگ و ال جی برندهایی مثل جنرال گلد اوجنرال و مدیا در مجموعه کولر شاپ موجود است لطفاً در صورت نیاز به قطعات سامسونگ تصویر نمونه قطعه درخواستی مثل موتور فن و یا پروانه کولر گازی سامسونگ را برای ما از طریق واتساپ یا روبیکا ارسال نمایید تا در کمترین زمان ممکن موجودی قطعات درخواستی شما به اطلاع شما رسیده و جهت خرید قطعات کولر گازی سامسونگ همراه شما باشیم

 6. سلام یه کولر 12000سامسونگ. دارم رادیات با لایی سوراخ شده چون آلمینیوم هست امکان جوش نداره اگه رادیاتوشو دارن با قیمت بگین با تشکر

  1. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز انواع رادیات‌های مسی کولر گازی سامسونگ در ظرفیت ۹۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ در فروشگاه کولر شاپ موجود می‌باشد لطفاً اندازه و ابعاد دقیق رادیات خود را با تصویر نمونه از طریق واتساپ روبیکا و یا ایتا برای ما ارسال نمایید تا در کمترین زمان ممکن از قیمت‌ها مطلع شوید.

 7. یک دستگاه کولر گازی ۳۲۰۰۰ سامسونگ دارم که موتور فن یونیت داخلیش ۵۸ واته و متاسفانه در زمان روشن شدن شروع به خطا دادن می‌کنه بعد از بررسی نصاب و سرویس کار متوجه شدیم که این موتور فن نیم سوز شده می‌خواستم ببینم آیا شما موتور فن فابریکی کولر گازی سامسونگ رو موجود دارید یا خیر قیمتش رو هم اگر مشخص کنید ممنون میشم.

  1. سلام خدمت شما دوست عزیز دقیقاً همین پارت و مدل موتور فن درخواستی شما موجوده که مناسب کولرهای گازی ۳۲۰۰۰ سامسونگ و توانش ۵۸ واته قیمت این موتور ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانه که به صورت شفت بلند هست

  1. سلام خدمت شما دوست عزیز انواع قطعات کولر گازی با یکدیگر تفاوت دارند اکثر برندهای موجود در بازار تمامی قطعات آنها با یکدیگر متفاوت است
   همچنین �عات کولر گازی ال جی سامسونگ و اوجنرال کاملاً با همدیگر متفاوت هستند و نمی‌توانید از قطعات ال جی برای کولر گازی سامسونگ استفاده کنید

 8. شما فروش سنسور به صورت عمده هم دارید یا فقط فروش سنسورهای کولر گازیتون به صورت تکی است

  1. دوست عزیز انواع سنسورهای کولر گازی از ۵ کیلوم تا ۲۰۰ کیلوم مربوط به کولرهای گازی ال جی سامسونگ جنرال در فروشگاه موجود است که هم به صورت فروش عمده سنسور و هم به صورت فروش تکی سنسور کولر گازی می‌توانیم در خدمت عزیزان باشیم
   برای اطلاع از قیمت‌های سنسور کولر گازی و همچنین اطلاع از موجودی سنسورهای کولر گازی می‌توانید با ما در تماس باشید

 9. شما تمامی قطعات کولر گازی رو به صورت تک و تعداد موجود دارید من نیاز به پروانه و بلورفن کولر گازی‌های سامسونگ و ال جی رو دارم

  1. تمامی قطعات کولر گازی از جمله پروانه موتور فن بلوور مربوط به تمامی برندهای موجود در بازار در فروشگاه موجود می‌باشد انواع بلوارهای کولر گازی ال جی سامسونگ جنرال و میتسوبیشی با سایزهای مختلف
   در صورتی که قصد خرید عمده قطعات کولر گازی رو دارید می‌تونید لیست تمامی قطعات مورد نیازتون رو ارسال کنید تا قیمت عالی قطعات کولر گازی را از ما دریافت کنید
   💫💫💫💫💫💯💯💯💯

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ورود به کولر شاپ

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در کولر شاپ